Цікавинки про винаходи Єгипту


10 давньоєгипетських винаходів, що змінили світ


Цивілізація Стародавнього Єгипту вражає дослідників своєю розвиненістю в порівнянні з іншими державами того часу. Крім вражаючої історичної та художньої цінності існує й прикладне значення давньоєгипетського знання: технології, відкриті в цьому стародавньому царстві, не забуті у віках. Багато з них використовуються нашими сучасниками, які навіть не підозрюють про те, що вони зобов’язані своїм комфортом багатовіковій спадщині.

1. Макіяж очей

 

1132
З моменту першого застосування (близько 4000 р. до н.е.) макіяж очей ніколи не переставав бути актуальним. Для створення туші майстри краси користувалися сумішшю мінералу галеніту з сажею (для отримання чорного кольору) або з малахітом (для зеленого відтінку).
Макіяж в Стародавньому Єгипті не був виключно жіночим атрибутом. Виконуючи функції показника статусу, підведені очі виділяли представників знатних станів. Також єгиптяни вірили, що правильно нанесений макіяж захистить від хвороб і пристріту.

2. Писемність

 

348
В давнину малюнки, що розповідають про щось, були природною справою, однак систематизація їх в універсальну мову стала винаходом саме Стародавнього Єгипту. Перші подібні символи, що з’явилися близько 6000 років до н.е., були піктограмами, що представляють реальні предмети. З часом вони ускладнювалися появою елементів, подібних до знаків алфавіту, і допоміжних деталей, що дозволяють висловлювати все більш абстрактні поняття.
У наші дні давньоєгипетська цивілізація міцно асоціюється з довгими оповідками з ієрогліфів на стінах пірамід. Завдяки їм нам відомо так багато подробиць про побут цього дивного народу.

 

3. Листи папірусу

 

445
Всі погодяться з безумовною значимістю винаходу паперу в Китаї близько 140 років до н.е. Однак за тисячу років до цього стародавні єгиптяни вирішили це питання не менш елегантно, навчившись обробляти волокна рослин, що в достатку росли уздовж берегів Нілу. Застосовуючи листи папірусу для письма, створення одягу та вітрил, вони вийшли на передовий рівень промисловості на ті часи. Тримаючи технології їх створення в секреті, єгиптяни успішно торгували цим матеріалом у всьому регіоні.

4. Календар

 

536
Значимість календаря для сучасної людини, що покладає на нього функції нагадування про свята й заплановані візити, губиться перед колосальною важливістю його для древнього єгиптянина. Для останнього календар є джерелом знань про розливи Нілу, зміни сезонів року та інші ключові моменти життя. Настільки необхідний предмет було винайдено близько 1000 років до н.е.
Календар включав три сезони: повені, росту і врожаю, кожен з яких тривав по чотири 30-денних місяці. В результаті практично виходила знайома нам сума з 360 діб. Додаючи щорічно по 5 днів, відведених під релігійні свята, єгиптяни доводили свою систему до сучасної норми.

5. Плуг

 

1133-640x507
Багато свідчень вказують на те, що перший пристрій, який дозволяє орати поля, з’явився в Єгипті близько 4000 років до н.е. Звичайно, перші механізми були досить слабкими по впливу на грунт і створювалися на основі ручних інструментів, але вони внесли величезний внесок в удосконалення сільського господарства. Ще більш значний крок єгипетська агрокультура зробила, коли близько 2000 років до н.е. люди здогадалися використовувати в якості рушійної сили для конструкції волів.

6. Освіжувач дихання

 

12-1
Як і сучасні люди, древні єгиптяни деколи страждали від неприємного запаху з рота. Його появі сприяли численні інфекції порожнини рота. У Стародавньому Єгипті була досить розвинена медицина, але, на жаль, стоматологи тоді ще не з’явилися. У підсумку людям доводилося терпіти зубний біль з року в рік. Такі висновки дозволяє зробити дослідження мумій, серед яких здорові зуби були великою рідкістю навіть у молодих. Щоб хоч якось замаскувати нездоровий стан ротової порожнини і супутній йому запах, єгиптяни винайшли гранули, що поєднували корицю, ладан, мирру та мед, покликані надати диханню приємний аромат.

 

7. Боулінг

 

7_egiptyane_igrayut-640x394
За 90 км на південь від Каїра археологи виявили цікаве приміщення, що обладнане доріжками і зберігає велику кількість куль різних розмірів. У середині кожної доріжки (що мала довжину 3,9 м) розташовувався квадратний отвір. Умови стародавньої гри дещо відрізнялися від сучасного боулінгу: метою учасників було закотити різнорозмірні кулі в отвір, одночасно намагаючись збити з курсу «знаряддя» супротивника.

8. Стрижки й гоління

 

1227-640x959
Гігієнічні міркування людей, що живуть в жаркому кліматі, сформували першу в історії моду на короткі зачіски. Довге волосся і бороди вважалися ознакою нижчих станів. Єгиптяни представили світу професію перукаря: майстри цього ремесла використовували заточені кам’яні, а з приходом нових технологій і мідні леза. І все ж, незважаючи на переважаючі тенденції, особливо знатні люди любили носити перуки і навіть штучні вуса, що роблять їх зовнішній вигляд особливо стильним.

9. Дверні замки

Найперший дверний замок був виявлений на території Єгипту. Пристрій цього механізму включав в себе 60-сантиметровий засув, що з’єднується з контактами на одвірку. Відкривали такий механізм за допомогою спеціально підібраного ключа. Вставлений в отвір, він натискав на контакти і звільняв замикаючий двері засув. Продуманий пристрій мав лише один мінус – зайву масивність, однак, з огляду на безпеку, що забезпечується замком, можна було закрити на це очі.

10. Зубна паста

У місцях давньоєгипетських поховань археологи часто знаходять зубочистки. Також жителям Древнього Єгипту приписують використання зубних щіток (дерев’яних паличок, розщеплених на кінцях). Але особливого успіху досягли представники цієї мудрої цивілізації у створенні речовини для догляду за зубами. Нещодавно при розкопках були виявлені рецепти й вказівки щодо застосування якогось «Засобу для ідеально білих зубів», що включає до свого складу кам’яну сіль, м’яту, сушені квіти ірису та чорний перець.

Джерела  інформації: http://ukrainianblog.info/10-davn-oyegypets-kyh-vynahodiv-shho-zminyly-svit/

Немає коментарів:

Дописати коментар